Prawo turystyczne
Prawo turystyczne określa relacje pomiędzy organizatorami podróży a ich klientami. Sprawy, którymi najczęściej zajmujemy się w tym zakresie dotyczą niedotrzymania warunków umowy przez stronę oferującą usługi turystyczne. Mogą Państwo zatem zgłosić się po pomoc prawną w przypadkach, takich jak:
- zgubiony lub zniszczony bagaż,
- odwołany lub opóźniony transport (np. lot samolotem),
- niezgodna z umową zamiana ceny usługi,
- niezgodność opisu oferty z rzeczywistym stanem warunków noclegowych.
W zakresie prawa turystycznego pełnimy czynności prawne nie tylko dla klientów prywatnych, lecz także reprezentujemy interes firm z sektora turystycznego, do których należą między innymi biura podróży, touroperatorzy, linie lotnicze, hotele itd.
Co powinna uwzględniać oferta biura podróży?
W ramach świadczenia usług dotyczących prawa turystycznego zajmujemy się opiniowaniem umów zawieranych pomiędzy biurami podróży a ich klientami. Jednakże podczas negocjacji czy rozstrzygania sporów w przypadku niespełnienia warunków oferty poza umową kluczową kwestią okazują się również treści zawarte w udostępnianych folderach ofertowych. Prawo określa bowiem, że powinny znajdować się w nich między innymi informacje o:
- miejsce pobytu,
- trasie wycieczki,
- rodzaju środku transportu,
- cennie usługi bądź sposobie jej ustalenia,
- programie zwiedzania i atrakcjach turystycznych,
- liczbie i rodzaju posiłków,
- kwocie lub procentowym udziale zaliczki w cenie imprezy,
- terminie powiadomienia o odwołaniu imprezy.
Jeśli organizator wycieczki nie uwzględnił ich w dostarczanych materiałach, może zostać on posądzony o niewyczerpujące przestawienie oferty lub wprowadzenie w błąd.