Blog
Czym jest prawo patentowe?
Prawo patentowe określa wyłączne prawa właściciela danego wynalazku, a także ograniczenia korzystania z tego wynalazku dla osób trzecich bez jasno uzyskanej zgody. Otrzymanie patentu nie jest jednak łatwą procedurą, dlatego warto zacząć się o niego starać jeszcze przed publikacją swojej koncepcji, odkrycia lub stworzonego projektu. Czym więc jest prawo patentowe oraz jakie wynalazki mu podlegają? Sprawdźmy!
Kiedy sporządza się opinię prawną?
W życiu istnieje wiele sytuacji, które bez profesjonalnej pomocy mogą okazać się bardzo trudne do rozwiązania. Na sporządzenie opinii prawnej decydują się więc zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne, które chcą uzyskać prawną analizę danego problemu. Dzięki temu możesz zdobyć pewność, że np. podpisywana umowa zabezpieczy Twoje interesy oraz będzie najlepszym rozwiązaniem dla obu stron.
Jak odwołać się do sądu pracy?
W pracy zdarzają się różne sytuacje, które mogą spowodować wypowiedzenie umowy przez pracodawcę lub inny konflikt. Pracownik, który nie zgadza się z decyzją przełożonego, może się od niej odwołać, składając odpowiedni wniosek do sądu pracy. Nie jest to jednak jedyny powód, kiedy warto udać się do tej instytucji. Jak wygląda odwołanie się do sądu pracy oraz w jakich sytuacjach można złożyć do niego wniosek? Sprawdźmy!
Na czym polega przekształcenie spółki?
Niektórzy właściciele spółek decydują się na ich przekształcenie, np. w sytuacji, gdy zmieniają się przepisy lub specyfika działalności firmy. Takie działanie pozwala dostosować formę prowadzonej działalności do obecnych warunków. Umożliwia to także optymalizację prowadzenia firmy, przynosząc korzyści przedsiębiorcom. Na czym jednak polega przekształcenie spółki, a także, w jakiej sytuacji jest ono możliwe? Odpowiadamy w artykule.
Jakich spraw dotyczy tajemnica adwokacka?
Każdego adwokata obowiązuje zachowanie tajemnicy adwokackiej. Jest to jedna z fundamentalnych zasad tego zawodu i stanowi podstawę współpracy z klientem, która powinna opierać się na zaufaniu. W innym przypadku pomoc adwokata może okazać się nieskuteczna, ponieważ klient nie będzie w stanie otworzyć się przed swoim obrońcą. Jakich spraw dotyczy tajemnica adwokacka i kiedy adwokat może zostać z niej zwolniony? Odpowiadamy.
Kiedy adwokat może odmówić przyjęcia sprawy?
Praca adwokata służy nie tylko ochronie interesu klienta, ale przede wszystkim wymiaru sprawiedliwości. Zawód ten stanowi gwarancję poszanowania prawa i podlega ochronie Konstytucji. Każdy prawnik działa jednak również na podstawie kodeksu etyki i moralności, dlatego istnieją sytuacje, kiedy adwokat może odmówić przyjęcia prowadzenia danej sprawy. Co to są za sytuacje i czym mogą być uzasadnione? Odpowiadamy.
Jaka jest różnica między przestępstwem a wykroczeniem?
Łamanie prawa definiowane jest różnymi określeniami, które zależą przede wszystkim od powagi popełnionego czynu. Jego waga wiąże się także z zakresem odpowiedzialności oraz kary, jakie mogą być za niego wymierzone. Choć przestępstwo i wykroczenie przez niektórych bywają używane zamiennie, nie jest to poprawne. Są to bowiem określenia, które mają inne znaczenie. Jaka jest więc różnica między przestępstwem a wykroczeniem? Sprawdźmy.
Kiedy wnoszony jest akt oskarżenia?
Proces przeciwko oskarżonemu składa się z kilku etapów, które dotyczą postępowania przedsądowego i sądowego. Popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, w celu jego udowodnienia, musi zostać poparte odpowiednimi materiałami dowodowymi, by móc wnieść akt oskarżenia. Wystawienie takiego aktu wiąże się jednak z przestrzeganiem ścisłych terminów oraz wymogów formalnych dotyczących tego, co powinno zostać w nim zawarte.
Jak napisać poprawnie pozew rozwodowy?
Podczas rozpadającego się małżeństwa każdy z małżonków może zdecydować się na złożenie pozwu o rozwód. Jego efektem jest trwałe i całkowite rozwiązanie związku małżeńskiego. Choć taka sytuacja nigdy nie jest przyjemna i nikt nie przewiduje, że się wydarzy, to warto wiedzieć, co zrobić, gdy taka konieczność nastąpi. Jak więc należy poprawnie napisać pozew rozwodowy i gdzie trzeba złożyć gotowy dokument? Odpowiadamy.
Jak można odwołać się od decyzji ZUS?
Jeśli zdarzyło Ci się złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i nie zgodzić się z decyzją, która przyszła w odpowiedzi, masz możliwość odwołania się od niej. Podejmując takie środki, należy jednak wiedzieć o tym, że postępowanie odwoławcze wiąże się z przestrzeganiem ściśle określonych procedur, terminów i zasad. W przeciwnym wypadku może nie zostać ono wzięte pod uwagę. W jaki sposób zatem można odwołać się od decyzji ZUS? Sprawdźmy.